Zanieczyszczony przepływomierz – objawy

Część taka jak przepływomierz powietrza odpowiedzialna jest na prawidłowy pomiar całego powietrza, które jest dostarczane do kanału dolotowego jednostki napędowej oraz przekazanie zebranych informacji do sterownika silnika czyli ECU. Sygnał, który wydostaje się z czujnika zamontowanego w przepływomierzy jest wykorzystywany aby dokładnie dobrać dawkę paliwa, które należy wtrysnąć do silnika.

Wymiana przepływomierza w Renault Scenic

przepływomierz renault scenic 1.9 dciWszelkiego rodzaju zanieczyszczenia są odpowiedzialne za doprowadzanie przepływomierzy do stanu w którym należy je wymienić na nowe modele. Brudy takie jak kurz, różnego rodzaju pyły dostają do elementu wraz z powietrzem. Stopniowe zabrudzanie elementu może doprowadzić do jego awarii. Będą mechanikiem bardzo często zdarza mi się wymieniać przepływomierz Renault scenic 1.9 dci był samochodem w którym ostatnio przeprowadzałem wymianę tej części. Kierowca odczuwał wyraźne spadki mocy, dało się usłyszeć bardzo nie równą pracę jednostki napędowej na tak zwanym biegu jałowym, czasami nawet silnik gasł. Klient zauważył również, że bardzo zwiększyło się spalanie. Po przeprowadzonych testach okazało się, że przepływomierz trzeba wymienić na nowy. Ponieważ wszystkie elementy pomiarowe w części nie działały tak jak powinny. Wymiana przepływomierza jest bardzo prosta i nie wymaga od mechanika dużych przygotowań oraz specjalistycznych narzędzi. Należy tylko dobrać odpowiedni model przystosowany do konkretnego samochodu. Po zamontowaniu nowej części poprawa w pracy jednostki napędowej samochodu była zauważalna gołym okiem. Wszystkie wymienione wyżej problemy zniknęły. 

Podsumowując przepływomierz jest bardzo ważnym elementem naszego samochodu, który jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowe dobieranie ilości paliwa wtryskanego do komory spalania. Nie należy lekceważyć wszelkich objawów jego nieprawidłowej pracy. Jeśli silnik pojazdu pracuje inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni należy jak najszybciej skonsultować się z mechanikiem.