Wiatrówki sportowe na gaz

Niemal każdy profesjonalny strzelec sportowy zaczynał karierę od treningu na klasycznym, łamanym karabinie wiatrowym, który był najbardziej rozpoznawalnym modelem wiatrówki. Taki karabin był wręcz idealny dla każdego strzelca rekreacyjnego, gdyż nie wymagał szczególnych umiejętności i był bardzo prosty w obsłudze.

Nowoczesny karabin sportowy

wiatrówkaW miarę nabierania doświadczenia wielu strzelców uznawało jednak, iż klasyczne wiatrówki nie są ani szczególnie celne, ani też wygodne, dlatego bardzo szybko zamieniali je na karabiny znacznie bardziej zaawansowane. Sportowa wiatrówka napędzana dwutlenkiem węgla była jednym z takich modeli, bardzo uznanych przez najbardziej profesjonalnych strzelców. W przeciwieństwie do prostych, sprężynowych karabinów, model gazowy umożliwiał oddawanie powtarzalnych, celnych strzałów na odległość do stu metrów i nie wymagał przeładowania po każdym strzale. Z racji budowy podobnej do tej stosowanej w nowoczesnych karabinach wyborowych, owa wiatrówka była o wiele lżejsza niż klasyczne modele z drewnianym łożem, jak również znacznie wygodniejsza w trakcie strzelania na stojąco. Największą zaletą była oczywiście możliwość personalizacji i usprawnienia działania karabinu, z racji zastosowania uniwersalnych szyn montażowych RIS oraz prowadnicy kolby identycznej jak ta w nowoczesnych karabinach wojskowych.

Wiatrówka mogła być więc wyposażana w dowolne przyrządy celownicze oraz wygodne kolby z regulowanymi stopkami czy poduszkami, i łatwo dostosowana do stylu strzeleckiego użytkownika. Bardzo oryginalną, a zarazem niespotykaną funkcją była możliwość regulacji prędkości wylotowej. Dzięki tej opcji, wiatrówka mogła być używana z bardzo szeroką gamą śrutu, nawet z odmianami nie przeznaczonymi do długich broni wiatrowych.