Taktyczne obuwie do miasta

Dla osób niezaznajomionych z terminologią i wyposażeniem wojskowym, nie było różnicy między obuwiem taktycznym a wojskowym, więc obydwa te rodzaje traktowano podobnie. Jednak taktyczne obuwie znacznie różniło się od swoich terenowych odpowiedników, mając całkowicie inne zastosowanie i różniące się zalety.

Lekkie buty do działań w terenie zabudowanym

buty taktycznePraca w mieście bywała bardziej intensywna, i wymagała dużej swobody ruchu od każdego operatora. Obuwie więc nie mogło być zbyt ciężkie ani też niewygodne, aczkolwiek w dalszym ciągu musiało spełniać standardy ochronne, jakie stawiane były każdemu rodzajowi butów dla służb mundurowych. Najbardziej polecane buty taktyczne były więc lekkie i wygodne, a ciężkie metalowe zapiętki i podnoski były w nich całkowicie usuwane, lub zastępowane odpowiednikami z tworzywa sztucznego. Mimo odmiennego materiału, wkładki z tworzyw sztucznych chroniły równie dobrze co metalowe, choć bardziej amortyzowały siłę uderzenia niż faktycznie osłaniały przed takowym. Krój i wyściółka butów taktycznych do pracy w mieście wzorowane były często na obuwiu sportowym, głównie modelach przeznaczonych do biegania. Buty były więc wygodne, dobrze wentylowane dzięki zastosowaniu warstw termoaktywnych, ale również i odporne na efekty zużycia i wystawienia na ekstremalne warunki pracy.

Mimo o wiele cieńszej i lżejszej podeszwy, pozwalały one na pełną swobodę ruchu po niepewnym podłożu, nawet bardzo śliskim, głównie dzięki bardzo dobrze ułożonemu bieżnikowi na podeszwie, i stosunkowo głębokiemu profilowaniu. Dla zwiększenia wygody, ale również i bezpieczeństwa użytkownika, w butach taktycznych często można było spotkać systemy szybkiego zwalniania zamków, pozwalające na szybkie ściągnięcie obuwia, choćby w celu udzielenia pierwszej pomocy.