Odszkodowania za wypadek

Każdy z nas porusza się samochodem po mniej lub bardziej ruchliwych drogach i jest narażony na wypadki i kolizje drogowe. Nie ważne czy jesteśmy osobą kierującą, czy pasażerem – jeżeli ulegniemy wypadkowi, należy się nam za to odszkodowanie od sprawcy wypadku.

Jestem świadomym pasażerem

odszkodowanie dla pasażeraKiedy zaczyna się sezon wakacyjny na drogi wyrusza więcej aut. Dzieci jadą na kolonie, rodzinnie jedziemy na urlop lub wycieczkę. Warto wiedzieć, że kiedy przydarzy nam się wypadek mamy prawo do odszkodowania. O ile wie to kierowca i na pewno z tego skorzysta, o tyle pasażer już nie koniecznie musi o tym  wiedzieć, a nawet jeżeli wie to nie zawsze z tego korzysta. Oczywiście aby odszkodowanie dla pasażera było możliwe do wypłacenia, firma ubezpieczeniowa musi sprawdzić, czy zostały spełnione warunki, które wpływają na wypłatę odszkodowania. W sytuacji kiedy jesteśmy pasażerem samochodu, którego kierowca spowodował wypadek, także mamy prawo do odszkodowania, jednak nie wszyscy z tego korzystają. Wynika to z tego, że nie chcemy obciążać dodatkowo naszego kierowcy, bo i tak ma już sporo na głowie. Sytuacje takie mają miejsce, gdy kierowcą jest dla nas osoba bliska lub jest to nasz dobry znajomy. Oczywiste jest, że wtedy nie chcemy ściągać z jego ubezpieczenia odszkodowania. Niestety robimy duży błąd, ponieważ jeżeli ucierpieliśmy z znacznym stopniu, odszkodowanie dla pasażera nam się należy. Dzięki niemu być może ulżymy sobie w cierpieniu podczas rehabilitacji. Każde auto posiada ubezpieczenie NNW i dlatego powinniśmy być świadomi z czego możemy korzystać a z czego nie.

Warto być świadomym pasażerem, ponieważ jeżeli już ulegniemy wypadkowi, będziemy wiedzieli jak postępować, a odszkodowanie dla pasażera znacznie może nam ułatwić życie. Oczywiście najlepiej nie być osobą poszkodowaną i nie musieć korzystać z odszkodowania, jednak dobrze jest znać swoje prawa.