Naprawa kanalizacji często oznacza specjalne prace wykopaliskowe. Dlatego ruch na ulicy jest czasowo zamknięty. Dodatkowo konieczna jest również rekonstrukcja uszkodzonej powierzchni, aby dotrzeć do źródła problemu. Wszystkich tych wad można uniknąć dzięki pracom bezwykopowym.
Fachowa naprawa rur
Podczas takich operacji, jak fachowa bezwykopowa naprawa rur, stosowana jest metoda LM-LINER. To innowacyjny sposób i atrakcyjna alternatywa dla zwykłych sposobów przeprowadzania takich operacji. LM-LINER polega na wprowadzeniu wkładki naprawczej w uszkodzony obszar bez kopania. Jest to szczególnie zalecane do naprawy uszkodzeń punktowych. Taka powłoka jest impregnowana żywicą mineralno-organiczną, a do jej tworzenia używa się włókna szklanego. Jest to dość powszechna metoda renowacji rur i kanałów bezwykopowych, ponieważ metoda może być z powodzeniem stosowana do rur o średnicach od DN100 mm do DN800 mm. Nie ma ograniczeń co do długości rurociągu. Aby cały proces przebiegł sprawnie, zajął jak najmniej czasu, a jednocześnie przyniósł jak najlepszy efekt, należy użyć profesjonalnego sprzętu. To jest miejsce, w którym potrzebujesz systemu rejestrującego naprawę. Dzięki temu zespół może monitorować proces naprawy za pomocą komputera. Kamery kanalizacji umożliwiają dostęp do przestrzeni, do których kiedyś, przed opracowaniem metody LM-LINER, trzeba było dostać się mechanicznie. Za pomocą takiego samobieżnego urządzenia możesz dokładnie sprawdzić telewizor kanalizacyjny. Do jego zadań należy przygotowanie rur do prac naprawczych. Dzięki robotowi szlifierskiemu pomieszczenie jest oczyszczane z zanieczyszczeń, które mogą wystąpić w tego typu pomieszczeniu, tj. korzenie i osady betonowe. Poza wymienionymi wyżej zaletami, ta nieinwazyjna metoda ma również krótszy czas naprawy. Wiele zależy od przypadku, ale szacuje się, że jednorazowa praca zajmie około 2 godzin. Do realizacji zlecenia zostaną wykorzystane istniejące konstrukcje (np. istniejące pomieszczenia inspekcyjne), co całkowicie eliminuje konieczność wykonywania wykopów.
Nie bez znaczenia jest tu również efekt wykonanej pracy. Sposób ten jest tak skuteczny, że polskie firmy wodno-kanalizacyjne w pełni stosują metodę LM-LINER. Po zakończeniu pracy powierzchnia rury jest chroniona i uszczelniana. Po zakończeniu modernizacji pewna część rurociągu zostanie przywrócona do dawnej sprawności.