Meble szkolne – jak je wybrać?

Osoby zajmujące się wystrojem i wyposażeniem szkół często stają przed dylematem dotyczącym doboru odpowiednich mebli. Tego rodzaju wybór jest dosyć trudny, głównie ze względu na to, że wiele modeli mebli często jest niedostępnych. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że wykonywane są one ze specyficznych materiałów. Aby jednak dokonać właściwego wyboru i zapobiec niepotrzebnym opóźnieniom w dostawach wyposażenia, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów zanim zabierzemy się do wyboru mebli szkolnych.

Jakie meble dla szkoły wybrać?

meble szkolneJednym z najbardziej istotnych aspektów przy wyborze mebli szkolnych jest ich przeznaczenie. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z meblami do klas takich jak pracownie komputerowe, szatnie, pokoje nauczycielskie czy też pracownie naukowe i chemiczne. Właśnie na podstawie przeznaczenia dzielone są meble szkolne na poszczególne kategorie. Częstym dylematem jest również to, czy wybrać meble drewniane czy metalowe. W zasadzie w większości rozwiązań stosuje się hybrydę tych dwóch materiałów. Nie należy jednak zapominać, że główną rolę odgrywa tutaj przeznaczenie mebli i to ze względu na nie powinno się dokonywać wyboru mebli z konkretnych materiałów. Ważne jest również to czy szafki szkolne mają być zamykane na zamki czy nie. W przypadku szafek umieszczanych w pracowniach, w których przechowywane będą archiwalne prace uczniów, często zawierające dane osobowe, jest to szczególnie ważne ze względu na ich bezpieczeństwo i ewentualną możliwość zagubienia. Zazwyczaj w miejscach gdzie szafki są często używane zalecane jest użycie materiałów o podwyższonej jakości, czyli takich bardziej trwałych. Głównie ze względu na częstość użytkowania szafki skrytkowe zamykane na korytarzach czy też w szatniach szkolnych są wykonane z metalu. Takie rozwiązanie zapewnia odporność na szybkie zniszczenia i usterki mechaniczne. Ze względu na komfort uczniów często wybierane są krzesła tapicerowane lub specjalistyczne rodzaje biurek. Takie rozwiązania muszą jednak znajdować się tylko i wyłącznie w klasach, w których uczniowie pozostają pod stałym nadzorem opiekuna bądź nauczyciela.

Najczęściej takie meble i krzesła umieszczane są w pracowniach komputerowych. Coraz częstszym zjawiskiem na rynku producentów mebli szkolnych jest wytwarzanie ławek nie dwuosobowych, a jednoosobowych. Przypominają one często wygodny stolik z wysuwanym podłokietnikiem i stoliczkiem, który czasami zawiera dodatkową szufladę. Ważną kwestią jest również regulacja mebli szkolnych. Mogą one wtedy być przystosowywane do wieku uczniów.