Jak się leczy bruksizm?

Chociaż na przestrzeni lat zaproponowano wiele różnych metod zmniejszania poziomu bruksizmu, jedynymi sprawdzonymi metodami leczenia bruksizmu są urządzenia do żuchwy i szyny zgryzowe. Szyny zgryzowe są małymi plastikowymi ochraniaczami na usta, które można stosować natychmiast bez specjalistycznego montażu.

Czym jest bruksizm?

leczenie bruksizmu w WarszawieBruksizm pochodzi z greki i oznacza „zgrzytanie zębów”. To związane z snem zaburzenie ruchowe obejmuje nocne ścieranie zębów. Podobnie jak inne zaburzenia ruchu związane ze snem, bruksizm charakteryzuje się mimowolnym, nieświadomym ruchem podczas snu. Ludzie z bruksizmem sennym mogą nie wiedzieć, że zgrzytają zębami, więc zachowanie to  może trwać latami. Nieleczony bruksizm snu może powodować złamania, rozluźnić lub zniszczyć zęby, szkliwo, korony i wypełnienia. Może również powodować bóle głowy, bóle szczęki i zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego Bruksizm wpływa również na jakość snu. Ciało musi się rozluźnić podczas snu, a ścieranie się zębów polega na napięciu mięśni, hamując zdolność ciała do odprężenia się w głębokim, spokojnym śnie. Szyny zgryzowe okazały się najbardziej skuteczne, ponieważ chronią zęby przed przedwczesnym zużyciem, zmniejszają aktywność mięśni szczęki i hałas pochodzący z zębów. Oznacza to, że użytkownik nie musi martwić się o zniszczeni e swoich zębów. Profesjonalne leczenie bruksizmu w Warszawie należy przeprowadzić i skonsultować ze sprawdzonym dentystą.

Szyna zgryzowa jest zabiegiem z wyboru, ponieważ zmniejsza hałas i chroni zęby przed przedwczesnym zużyciem bez znaczących niekorzystnych skutków. Szyny zgryzowe zmniejszają aktywność mięśni związaną z bruksizmem snu, ale należy przyznać, że te urządzenia, tak samo jak przyrządy do zmniejszenia chrapania i bezdechu sennego, są tylko pomocą i nie wyleczą tego stanu.