Budujemy duży basen przydomowy

Większość budowanych basenów w ogrodach przydomowych ma standardowe wymiary około cztery na osiem metrów. Są one wystarczające do rekreacyjnej kąpieli rodzinnej. Duże baseny są znacznie wygodniejsze, jednak warto na etapie projektowania uwzględnić koszty budowy oraz późniejsze koszty użytkowania. Warto się dokładnie zastanowić nad tym, jaki rodzaj basenu będzie dla nas najkorzystniejszy jeszcze przed zleceniem projektu.

Wybieramy odpowiednio duży basen

duży basen - projektUstalając wielkość basenu powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno lokalizację, jak również rzeczywiste potrzeby naszej rodziny. Jeżeli nie mamy szczególnych upodobań sportowych, to długość basenu nie musi być zbyt duża, czyli nie musi przekraczać ośmiu metrów. Dodatkowo szerokość powinna zostać uzależniona od przewidywanej ilości kąpiących się osób. jeden tor pływacki to długość od 2,5 metra, natomiast cztery tory do 8,5 metra. Jeżeli interesuje nas duży basen – projekt powinien zostać odpowiednio przygotowany. W przypadku, kiedy basen ma być przeznaczony typowo do zabawy w wodzie, korzystać z niego będzie mogła większa liczba osób, niż w przypadku pływania. Do kąpieli rekreacyjnej wystarczająca jest głębokość 1,5 metra i jest ona często optymalnym wyborem pod względem ekonomicznym czy użytkowym. Umożliwia zarówno rekreację, jak i swobodne pływanie.

W wielu przypadkach większa głębokość basenu, od 1,6 do 2 metrów, nie jest pożądana. Nie pozwala bowiem na skoki z trampoliny ze względu na zbyt małą głębokość i nie nadaje się do zabaw w wodzie. Może także powodować znaczny wzrost kosztów użytkowania, gdyż nawet przy mniejszym rozmiarze jego pojemność jest już znaczna. W przypadku basenu z trampoliną głębokość ta natomiast musi wynosić co najmniej 2,3 metra ze względów bezpieczeństwa.